Vivi

Pabianice 2012

fot. Jan Brzechwa

Nessi

Kraków 2010

fot. Alojzy Wichura

Clasius Hodowla

Pielęgnacja

Pielęgnacja psa nagiego (hairless)

Nagie psy posiadają jedynie włosy na głowie oraz szyi (tzw. grzywę), łapach (tzw. skarpetki) i na ogonie (tzw. pióro).

Cytat ze wzorca:
"(...) Idealna grzywa zaczyna się od stopu, zwężając się ku dołowi szyi. Grzywa może być różnej długości, długa i obfita jest preferowana, jednak skąpa jest dopuszczalna (...) Skarpetki idealnie ograniczone do palców, nie mogą sięgać ponad nadgarstek (...) Pióro długie i obfite, ograniczone do 2/3 długości ogona. Mało obfite pióro jest dopuszczalne (...)"


GOLENIE
Rzeczywistość bardzo często mija się z ideałem opisywanym przez wzorzec i prawie każdy nagi grzywacz posiada zbędne owłosienie. Dlatego też, konieczne jest podgalanie (zwłaszcza na wystawy) różnych części ciała (najczęściej nadliczbowe włosy rosną na tułowiu i kończynach).


KĄPIEL

Przede wszystkim należy utrzymywać skórę w czystości. Kąpiele są niezbędne w celu usunięcia zanieczyszczeń osiadających bezpośrednio na skórze zwierzęcia. Dlatego nagiego psa powinno się regularnie kąpać używając kosmetyków dla psów o długim włosie. Najlepiej jest powtarzać zabiegi co 7-10 dni.

Do kąpieli używamy szamponów dla psów długowłosych (renomowanych firm np. 1#AllSystems, Jean Pierre Hery, Iv San Bernard, Bio Groom etc.). Sierść i skórę myjemy zawsze dwukrotnie i dokładnie spłukujemy. Po kąpieli na owłosione partie koniecznie nakładamy odżywkę (spłukujemy bądź nie w zależności od rodzaju kosmetyku). Po zastosowaniu odżywki delikatnie odciskamy psa ręcznikiem , rozczesujemy grzebieniem i suszymy letnią suszarką w pewnej odległości od ciała.


PIELĘGNACJA SKÓRY
Nie wolno dopuścić do przesuszenia skóry. Można stosować balsamy nawilżające (np. NIVEA) do skóry wrażliwej. Do balsamu można dodać niewielką ilość oliwki dla dzieci (np. Johnson's Baby). Nie poleca się stosowania zbyt tłustych kosmetyków, ponieważ mogą one zatykać pory.

PIELĘGNACJA ZĘBÓW
Braki w uzębieniu są charakterystyczne dla odmiany bezwłosej. Cecha ta jest uwarunkowana genetycznie i sprzężona z genem odpowiedzialnym za brak włosa. Zobacz dział genetyka. Z tego powodu zęby nagich psów są słabsze i bardziej wrażliwe. Nie można dopuścić do powstawania osadu i kamienia nazębnego. Polecam stosowanie środków pielęgnacyjnych przeznaczonych wyłącznie dla psów (pasty do zębów, spraye). Niedopuszczalne jest używanie ludzkich past do zębów! Przede wszystkim należy przyzwyczaić psa do zabiegów pielęgnacyjnych. Naukę zaczynamy już w młodym wieku stopniowo przyzwyczajając szczeniaka do szczoteczki i manipulacji w jamie ustnej.

OCHRONA PRZED SŁOŃCEM
Skóra bezwłosych psów opala się w lecie, ale nie należy przesadzać z ich opalaniem. Są one bowiem narażone na oparzenia słoneczne zarówno latem jak i zimą. Psy o jasnym pigmencie, bądź słabej pigmentacji skóry są bardziej narażone na oparzenia słoneczne. Należy stosować odpowiednie kremy zawierające filtr UV. Zalecane jest, aby na 30 minut przed wyjściem z psem z domu zastosować odpowiedni krem z filtrem. Nie należy przesadzać z ekspozycją na słońcu, ponieważ pies pozbawiony sierści (naturalnego izolatora) znacznie łatwiej może ulec udarowi cieplnemu!

ODŻYWKI
Codzienną dietę należy uzupełnić o odżywki mające wpływ na jakość skóry i włosów a zawierające m.in. wielonienasycone niezbędne kwasy tłuszczowe (Omega 3 i Omega 6), biotynę, witaminy z grupy B.

 

Pielęgnacja psa owłosionego (powder puff)


Owłosione Grzywacze mają dość gęstą, długą szatę na całym ciele. Szata jest jedwabista, miękka w dotyku, z małą ilością podszerstka. Nie mają one sierści – mają włos, więc podobnie jak nagusy świetnie nadają się dla alergików!

Cytat ze wzorca rasy:
"(...) Psy „powder puff” są całe pokryte długim, miękkim włosem, układającym się jak woalka. (...)"

GOLENIE
U tej odmiany goli się jedynie kufę, niekiedy także i szyję w coś na kształt trójkąta (nieobowiązkowo). Również podgala się uszy, ponieważ często ciężar włosów powoduje, że uszy zaczynają klapać. 

KĄPIEL
Należy kąpać puffki co 7-10 dni, zawsze przed kąpielą porządnie rozczesać wszystkie kołtuny (czesać powinno się cztery-pięciu razy w tygodniu). Nie powinno czesać się brudnego lub suchego włosa, ponieważ przy czesaniu włosy będą się łamać. Można przed rozpoczęciem szczotkowania zwilżyć włos lub używać kosmetyków ułatwiających rozczesywanie. Do kąpieli używać tylko i wyłącznie kosmetyków przeznaczonych dla psów długowłosych. Dwukrotne nałożenie szamponu, porządne wmasowanie i spłukanie. Na koniec niezbędna jest odżywka. Następnym krokiem jest suszenie psa i w między czasie rozczesywanie jego włosa. Pomiędzy kąpielami można natłuszczać szatę odpowiednimi kosmetykami lub używać np. lanoliny.